Doğum Lekeleri

Doğum Lekeleri

HAMİLELİK SONRASI LEKE BAKIMI

 

 

Hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en farklı deneyimdir. Hamilelikte kiloda, bedende, duygu durumunda görülen değişikliklere bazen cilt sorunları da eklenebilmektedir.

Hamilelikte sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri de cilt lekeleridir. Hamilelik boyunca hormonlarda değişiklikler gelişmesi, anne adayının cilt tipi, güneş ışığına maruz kalma ve genetik yatkınlık (ailesel nedenler) ciltte gelişen leke sorunun nedenleridir.

Doğum lekeleri hamilelik bitiminde, loğusa döneminde hormonların normalleşmesiyle kendiliğinden açılıp tamamen kaybolabilir. Eğer loğusa döneminde lekelerde düzelme görülmezse annenin duygu durumunu olumsuz etkilediği için tedavi edilmesini önermekteyiz. Loğusa döneminde doğum lekelerinin tedavisi dikkatli yapılmalıdır. Çünkü bu dönemde leke açıcı krem kullanımı annenin kan dolaşımı ile süte geçerek bebeği olumsuz etkileyebilir. Emziren annelerde leke açıcı krem tedavisini önermemekteyiz. Emziren annelerde doğum lekelerini tedavi etmenin en güvenli yöntemi Karbon Peeling olarak adlandırılan bakımdır. Leke bakımı hamilelik boyunca yapılması önerilmez; fakat anne sütüne herhangi bir etkisi olmadığı için Karbon peeling ile leke bakımı emzirme döneminde güvenle yapılabilir. Özel bir işlem olmakla beraber  10 günde bir 4 – 6 seans şeklinde yapılan bakım hamilelik lekelerinde başarılı sonuç verir.

 

                                               Güzellik Uzm. Filiz Bozkurt


top
WhatsApp İletişim